Lavínové nešťastie – vodopád Skok, 22. marca 2013

V piatok 22. marca, bol tesne pred 14. hodinou nahlásený pád lavíny v oblasti vodopádu Skok v Mlynickej doline vo Vysokých Tatrách. Lavína strhla dvoch slovenských horolezcov, pričom jedného zasypala čiastočne a bol schopný nehodu nahlásiť pomocou telefónu.

Približný náčrt lavínovej dráhy a polohy zasypaných horolezcov

Približný náčrt lavínovej dráhy a polohy zasypaných horolezcov

Lavínu si mechanicky uvoľnili pri zostupe po vylezení ľadopádu. Tá ich strhla cez ľadopád, a pri dopade uvoľnila pod ľadom ešte sekundárnu lavínu. Jedného zasypala úplne, druhého čiastočne – trčala mu iba hlava a jedna ruka. Z nánosu sa však  nemohol svojpomocne vyslobodiť. Svojho spolulezca nikde nevidel a ani nepočul. Rýchlo oznámil nehodu sa operačné stredisko HZS. Po čase sa mu podarilo vytiahnúť lavínový prístroj a zistil že kamarát je od neho do 13 m. Medzitým už k miestu nehody prilieta doktor VZZS a záchranár – psovod HZS. Druhý, úplne zasypaný bol lokalizovaný vo veľmi rýchlom čase, jednak  pomocou lavínového prístroja a aj pomocou psa. Záchranári ho okamžite vykopali a začali s resuscitáciou. Medzitým na lavínu prileteli ďalší dvaja záchranári. Pri vykopávaní nebola v snehu pri tvári zistená dýchacia dutina. Zasypaný bol pod snehom cca 40 minút.. Záchranári postihnutého oživovali viac ako 1 hodinu, no i napriek obrovskej snahe bolo oživovanie neúspešné. Druhý postihnutý bol okrem ľahkých omrzlín bez zranení a bol vrtuľníkom transportovaný do popradskej nemocnice.

Približný náčrt lavínového nánosu a polohy zasypaných horolezcov

Približný náčrt lavínového nánosu a polohy zasypaných horolezcov

Obaja horolezci mali lavínové prístroje a snažili sa minimalizovať riziko. Pri zostupe zvolili rozostupy a išli po okraji svahu, tesne na hranou skál a ľadopádu. No ani to nestačilo a v konečnom dôsledku si, samozrejme nechcene, uvoľnili lavínu. Vo Vysokých Tatrách bolo v daný deň vyhlásene zvýšené lavínové nebezpečenstvo, 3. stupeň. Lavínová situácia bola veľmi nebezpečná a hlavne zákerná. Silný vietor ufúkal sneh do striedavo mäkkých a tvrdých dosiek, ktoré boli často nosné a na prvý pohľad bezpečné. Ich stabilita na tvrdom, často zľadovatenom podklade bola však nízka.