Tragédia pod horou Nanga Parbat

Dňa 23.6.2012 v blízkosti základného tábora pod horou Nanga Parbat v Pakistane zaútočili ozbrojenci na skupinu zahraničných horolezcov. Obeťami ich útoku sa stali desiati horolezci ako aj ich pakistanský sprievodca. Žiaľ, boli medzi nimi aj slovenskí horolezci a horskí záchranári Peter Šperka a Anton Dobeš.

Lavínový špecialista Peter Šperka pri práci

Anton Dobeš, zdravotnícky a horský záchranár, bol členom lekárskej komisie JAMES-u, zúčastnil sa dvoch himalájských expedícií a to na Cho Oyu (8 201 m) a Mount Everest (8 848 m).

TonoPeter

Peter Šperka bol od roku 2003 profesionálny záchranár HZS, horský vodca UIAGM, účastník viacerých expedícií na osemtisícové vrcholy – Šiša Pangma (8 046 m), Manaslu (8 163 m), Broad Peak (8 047 m), Gasherbrum I (8 068 m), Gasherbrum II. (8 035 m) a Cho Oyu (8201 m), z ktorých dosiahol vrchol Cho Oyu, Manaslu, Šiša Pangma, Gasherbrum I. K jeho horolezeckej kariére patrí aj koruna Európy a rôzne iné expedície vo svetových horách.

Peter bol aj výborný lavínový špecialista. Veľmi často nám posielal výsledky testov stability snehovej pokrývky alebo telefonoval priamo z terénu, keď zaznamenal nejakú lavínu alebo podozrivú snehovú vrstvu. “Ujec, zdruf!” sa už žiaľ z telefónu neozve …

Aj príslušníci Strediska lavínovej prevencie vyjadrujú úprimnú sústrasť rodinám a príbuzným obetiem tragédie zpod Naga Parbat.

Česť ich pamiatke.