Priebeh počasia od 27. marca do 1. apríla 2016 – príchod jari na horách

Uplynulý týždeň sa niesol v znamení výrazného oteplenia a príchodu jari už aj na hory. Najmä v závere týždňa (štvrtok a piatok) bol tento príchod razantný a badateľný. Výška snehovej pokrývky výrazne klesla už aj vo vyšších polohách a v polohách pod 1500 m n. m. je už na mnohých miestach dokonca nesúvislá. Teplota vzduchu zo stredy na štvrtok už dokonca v mnohých polohách nad 2000 m n. m. neklesla pod 0°C. Takmer celý týždeň fúkal vo vrcholových a hrebeňových partiách silný nárazový vietor, prevažne západných smerov, s rýchlosťou dosahujúcou 95 km/hod.

Výrazné oteplenie sa podpísalo aj pod zvýšenú lavínovú aktivitu. Už v nedeľu (27. marca) sme zaznamenali lavínovú nehodu pod sedlom Parichvost v Západných Tatrách a taktiež väčšiu lavínu v Batizovskom žľabe. Keďže bolo oprávnené podozrenie, že táto lavína strhla dvoch vystupujúcich horolezcov, bola prehľadaná pomocou lavínových psov. Viac info o tejto lavíne nájdete tu (Lavína v Batizovskom žľabe). Najviac lavín z vlhkého až mokrého snehu sme však zaznamenali najmä vo štvrtok (31. marca) v poludňajších a popoludňajších hodinách. Najmä v žľaboch s väčšou zbernou plochou dosahovali uvoľnené lavíny väčšie rozmery. Z tohto dôvodu lavínové nebezpečenstvo v Západných a Vysokých Tatrách počas dňa stúpa na 3. stupeň (zvýšené) z 5-dielnej stupnice. Samovoľné splazy a lavíny malých aj väčších rozmerov boli pozorované takmer vo všetkých strmších osvietených svahoch. Keďže oteplenie je výrazné, lavíny z vlhkého snehu môžeme očakávať aj na severných, tienistých svahoch. Vo Fatrách je snehová pokrývka na mnohých miestach už iba nesúvislá a snehu je podstatne menej ako v Tatrách. Pri pretrvávajúcom oteplení však taktiež môžeme očakávať najmä na trávnatých svahoch samovoľné splazy a menšie lavíny z mokrého snehu. Ojedinele sa môžu vyskytnúť aj menšie základové lavíny. Lavínové nebezpečenstvo je však veľmi lokálne.

Priebeh teploty vzduchu na Lomnickom štíte a Sliezskom dome

Priebeh teploty vzduchu na Lomnickom štíte a Sliezskom dome.

Predpoveď počasia a tendencia lavínového nebezpečenstva na víkend

V sobotu bude prevažne jasno až polojasno, cez deň iba malá kopovitá oblačnosť, na podhorí miestami hmlisto. V sobotu očakávame mierne ochladenie, ktoré však iba mierne oddiali ďalšiu vlnu oteplenia, ktorá sa prejaví už v nedeľu. V sobotu však bude snehová pokrývka prevažne tvrdá a zmrznutá. Treba si dávať pozor na pošmyknutie a nezabudnúť pribaliť mačky. Vietor sa postupne utíši a v nedeľu by malo prevládať slnečné a bezveterné počasie. Tendencia lavínového nebezpečentva je pri oteplení počas dňa stúpajúca (najmä v nedeľu), avšak intenzita lavínovej aktivity počas víkendu by mala byť už nižšia.

výška snehovej pokrývky výrazne poklesla vo všetkých pohoriach

Výška snehovej pokrývky počas posledných dní výrazne poklesla vo všetkých pohoriach.

 

Reklamy