Skialpem to začalo II

Je to presne rok čo Česká televízia odvysielala prvú radu seriálu “Skialpem to začalo!”. Teraz seriál pokračuje druhou radou s pod titulom “Kam na skialp”. Informovala nás o tom jedna z protagonistov seriálu – Alena Zárybnícka. V priebehu druhej polovice Marca 2016 sme sa spolu so štábom stretli a snažili sa im pomôcť pri natáčaní v Západných a Vysokých Tatrách.

Alena Zárybnícka: “Ráda bych poděkovala za celý štáb členům Horské záchranné služby za pomoc při realizaci natáčení na Slovensku. Seriál startuje na obrazovkách ČT Sport v sobotu 19. listopadu od 12.15. V prvním díle nabídneme rekapitulaci toho nejdůležitějšího z minulé série a v kostce připomeneme všem skialpinistickým nováčkům základy pohybu po horách včetně výbavy, kterou je nutné mít jak pro skialp samotný, tak i kvůli bezpečnosti ve volném terénu. Znovu se tak vrátíme do Krkonoš, Tyrolska, Jižního Tyrolska a taky do Norska. V dalších třech dílech přijdou na řadu další lokality, které jsou pro skialp ideální – Vysoké a Západní Tatry a Stubai v Tyrolsku.

Stejně jako v první sérii se spolu s Jiřím Hölzelem vydávám na túry s horskými vůdci UIAGM. Ve Vysokých Tatrách na Rysy a do Lomnického sedla s Branislavem Adamcem, v Západních Tatrách jdeme po stopách legendárního závodu Bokami Západních Tater s Rudolfem Žuffou a v doprovodu skvělého skialpinisty Matúše Vnenčáka. Stubaiské Alpy nám ukazuje místní guide Patrick Ribis.
Pro diváky je nachystáno i jedno překvapení. Naše pozvání na skialp přijali výjimečné osobnosti – jeden horolezec a dva skvělí lyžaři. Žádného z nich není třeba představovat, stačí jen vyslovit jejich jména: Zoltán Demján, Tomáš Kraus a Ondřej Bank.

A kdo na druhé řadě seriálu podílel? Pro Českou televizi ho vyrobila společnost North Trappers a o produkci se staral Jiří Fidrant, Igor Jícha, Tomáš Uglaj a Jana Nekvindová – dva posledně jmenovaní na některé túry vyrazili spolu se mnou a s Jiřím. Grafiku připravil Martin Dušek. Se zvukem, točeným v náročných podmínkách, si musel poradit Marek Němec. Těžkou kameramanskou výbavu nosili po horách Radomír Dufek, Martin Vrbický, Dominik Šlambora, Dušan Mihalečko a Petr Klíma. GoPro kamery obsluhoval Vlasta Toušek. Se vším natočeným materiálem se statečně poprala loňskou řadou utužená a mnohými projekty zocelená střihačka Tereza Dondová. Scénář jsem sepsala spolu s Jiřím Hölzelem a stejně tak my dva jsme se díly režírovali.

Přesný čas vysílání najdete v programu na webu České televize, každý z dílů bude po odvysílání k dispozici na i-vysílání ČT. Poděkování nás autorů patří všem, kteří seriálu jakkoli pomohli. Od hlavních sponzorů a partnerů po každého, kdo jakkoli přiložil ruku k dílu. Speciální díky pak Rasťovi Hatiarovi za slunečné záběry ze závodu Bokami Západních Tater. Při natáčení v Západních a Vysokých Tatrách s námi úzce spolupracovali členové Horské záchranné služby. Jim patří obrovské díky – a to jak za přímé účinkování v seriálu, tak za pomoc při realizaci natáčení v náročných podmínkách. Díky nim jsme všechno zvládli v pohodě a bezpečí!